• Grunt to zdrowie

• 14.06.2022 18:44
        • „Grunt to zdrowie!” – to tytuł innowacji pedagogicznej realizowanej w roku szkolnym 2021/2022 przez mgr Alinę Tarkowską i mgr Anetę Ponichterę. Nauczycielki języka polskiego i biologii połączyły zagadnienia polonistyczne i zdrowotne, przekonując, że dzięki temu, spojrzenie na ważne problemy staje się pełniejsze, bo przecież:

„Twój najwierniejszy lekarz to twoja wiedza. Czuwa nad twoim zdrowiem przez całe twoje życie. Jak dobry jest ten lekarz? To już zależy od ciebie.”
          Wiedza polonistyczna ściśle wiąże się z niemal każdą dziedziną życia, ponieważ uczeń w szkole to uczeń aktywny, który powinien dostrzegać interdyscyplinarność nauki, by umiejętnie łączyć i wykorzystywać wiedzę z różnych dziedzin.

• Tworząc innowację adresowaną do uczniów klas VIIIa i VIIIf, autorki innowacji kierowały się obecnymi trendami zdrowego i aktywnego trybu życia – to moda ponadczasowa. Dodatkowym argumentem stała się potrzeba uświadomienia uczniom odpowiedzialności za zdrowie swoje i innych, nie tylko w czasie zagrożenia epidemią koronawirusa.

Racjonalne odżywianie wywiera wpływ na aktywność psychiczną dziecka i wzbogaca wiedzę o zdrowiu własnym i innych, tworząc warunki do promowania zdrowego stylu życia oraz nabywania umiejętności dbania o zdrowie. Tak właśnie połączone zagadnienia dały podstawę innowacji, która wprowadza młodego człowieka w zagadnienia istotne w całym życiu.