Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

W pustyni i w puszczy- klasa 5a

IMG 6090W kwietniu w klasie Va miał miejsce cykl lekcji, związanych z pracą nad lekturą „W pustyni i w puszczy”. To tekst z jednej strony wcale niełatwy, ale z drugiej - rozbudza wyobraźnię. A ponieważ klasa twórcza, to i nauczyciel, p. Maria Nowik, szuka nowych rozwiązań. Pracowaliśmy więc trochę metodą projektu, czego efektem były wizyty w biurze podróży a potem w murzyńskiej wiosce, by przekonać się, z jak bardzo odmienną kulturą i obrzędowością spotykali się bohaterowie powieści.

IMG 6073

Klasa pracowała w grupach, które musiały w sposób czytelny i bliski oryginałowi pokazać egzotyczne zwyczaje. Było więc braterstwo krwi, obrzędowe tańce, gościliśmy szamana i dobre Mzimu…

IMG 6069

Ponadto przygotowaliśmy się do redagowania opisu postaci z elementami charakterystyki, przygotowując wizerunki wybranych bohaterów, ale uzupełnionych o ich cechy wewnętrzne. Potem każda z grup, dysponując kolorowymi karteczkami, uzupełniała plakaty, przygotowane przez  kolegów o kolejne cechy. Trzeba było więc przeczytać, co zapisali inni , pomyśleć i przykleić karteczkę z własnymi spostrzeżeniami. I należało zrobić to w określonym czasie, co wcale nie było takie proste.  Grupy zmieniały się na sygnał nauczyciela.

IMG 6087

Potem wspólnie omówiliśmy każdy z plakatów. Uczniowie zapisali notatki w zeszytach, no a potem – to już tylko klasowe wypracowanie.

IMG 6085

Tworzyliśmy tez lapbooki jako powtórzenie i uporządkowanie informacji z lektury - trochę zamiast sprawdzianu, a trochę dlatego, że to właśnie świetna metoda na powtórzenie bez stresu i presji oceny.

Mamy już plany co do następnej lektury...

Copyright © 2018 Oficjalna strona Szkoły Podstawowej Nr 7 im. Noblistów Polskich w Szczecinku. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
2011 W pustyni i w puszczy- klasa 5a.
Powered by Joomla 1.7 Templates