W grupie siła - lekcja języka polskiego kl.6a

29 października 2013 r. uczniowie kl. VIa naszej szkoły zaprosili na lekcję koleżanki i kolegów z klas szóstych. Na spotkaniu zaprezentowali efekty swojej pracy na cyklu lekcji z języka polskiego. Projekt, którego inicjatorami byli sami uczniowie kl. VIa, nosił tytuł „Jak z liryki narodził się dramat” i łączył wiele działań w jedną całość. Najpierw uczniowie poznali wiersz Mirona Białoszewskiego „Ach, gdyby, gdyby nawet piec zabrali…” Następnie tworzyli w grupach opowiadania z elementami opisu. Później pisali scenariusze i tworzyli do nich inscenizacje...

Uczniowie klas szóstych otrzymali zaproszenia na lekcję, która była w pierwszej części sceniczną prezentacją ww. działań. Oglądnęli między innymi trzy wersje inscenizacji zaproponowane przez grupy uczniów kl. VIA.

Na drugą część lekcji składała się rozmowa na temat rodzajów literackich oraz dyskusja o tym, co uczniowie zyskali dzięki udziałowi w projekcie. Uczniowie docenili życzliwą atmosferę, która sprzyjała pracy w zespole klasowym oraz na lekcji pokazowej.

Na zakończenie uczniowie kl. VIa otrzymali karty samooceny, na podstawie których sami dokonają analizy swojej pracy.

Po tym cyklu lekcji niektórzy już wiedzą, że praca w grupie to przyjemność. Jedni czuli się wspaniale na scenie, drudzy woleli przygotowania dekoracji, a jeszcze inni woleli napisać scenariusz lub zaproszenie. Wszyscy byli aktywni, co szczególnie cieszy polonistkę Małgorzatę Wołoszyn, która dopingowała uczniów w ich uczeniu się.

2011 W grupie siła - lekcja języka polskiego kl.6a.