Religia 6f - 3 i 4

Temat : Wracamy do Ojca

Przypowieśc-  - parabola (przeniesienie) - utwór biblijny, narracyjny; gatunek dydaktyczny, który zawiera przesłanie, nakaz, charakterystyczną postawę, jaką należałoby przyjąć; nie zawiera szczegółów, odnosi się do spraw religijnych; może być odczytana w sposób metaforyczny lub dosłowny.

Pan Jezus mówił do  ludzi w przypowieściach, aby lepiej zrozumieli  co do nich  mówi.łk

Przeczytaj przypowieśc o synu  marnotrwanym (  Łk 15, 11- 32 )

Syn  Marnotrawny

11 Powiedział też: «Pewien człowiek miał dwóch synów. 12 Młodszy z nich rzekł do ojca: "Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada". Podzielił więc majątek między nich. 13 Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie. 14 A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. 15 Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola żeby pasł świnie1 . 16 Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. 17 Wtedy zastanowił się i rzekł: Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. 18 Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu2 i względem ciebie; 19 już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników. 20 Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. 21 A syn rzekł do niego: "Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu3 i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem". 22 Lecz ojciec rzekł do swoich sług: "Przynieście szybko najlepszą szatę i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi! 23 Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się, 24 ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się". I zaczęli się bawić. 25 Tymczasem starszy jego syn4 przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. 26 Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to ma znaczyć. 27 Ten mu rzekł: "Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego". 28 Na to rozgniewał się i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. 29 Lecz on odpowiedział ojcu: "Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. 30 Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę". 31 Lecz on mu odpowiedział: "Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. 32 A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się"». Łk 15, 15 - Zajęcie najbardziej hańbiące, a dla Żydów niewysłowione poniżenie, bo świnie uchodziły za zwierzęta nieczyste (por. Kpł 11,7n). Łk 15, 18.21 - Dosłownie: "przeciw niebu". Łk 15, 25 - Przedstawia on sprawiedliwych, którzy wraz z Ojcem niebieskim powinni by się cieszyć z nawrócenia swych braci, a jednak nie zawsze pojmują nieskończoną miłość Boga względem nawracających się grzeszników.

Notatka w zeszycie

5 warunków  dobrej spowiedzi ( utrwalenie na podstawie  przypowiesci o  synu marnotrawnym)

1. Rachunek sumienia -  syn uznał swój  bląd  i podją decyzję powrotu  do ojca.
  2. Zal za grzechy- syn  szczerze  żałował , że tak  zawiódł  ojca ( uznał ojca za zmarłego żadając  części majątku )
  3. Wyznanie grzechów – syn wyznał przed ojcem swój grzech
  4. Postanowienie poprawy – wracając do  domu   ojca jest gotów pracować jak niewolnik.
  5. Zadośćuczynienie Panu  Bogu i bliźniemu – syn chce naprawić zło, które uczynił wobec ojca.

Przypowieść o Synu  marnotrawnym  ukazuje nam jak możemy powrócić na drogę  przyjażni z panem Bogiem.

---------------------------------------------

W tym  szczególnym czasie mamy utrudniony dostęp od sakramentu spowiedzi, jednak  możemy  wzbudzić w sobie  akt  żalu za  popełnione grzechy  a gdy sytuacja  powróci  do normy   będziemy  mogli skorzystać  ze spowiedzi.

Przykazanie kościelne  mówi:

2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty.
3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię Świętą.

Proszę was o modlitwe w intencji osób, które zachorowały na koronawirusa, za  ich rodziny, bliskich oraz za  was samych.

Pozdrawiam was serdecznie

M. Niezgoda-Oporska

Copyright © 2020 Oficjalna strona Szkoły Podstawowej Nr 7 im. Noblistów Polskich w Szczecinku. Wszelkie prawa zastrzeżone.
2011 Religia 6f - 3 i 4 .