Grunt to dobre wychowanie

20171121 09050321 listopada 2017r. uczniowie klasy Ib wraz z wychowawczynią p. Alicją Russ - Szyszka zaprosili szkolnych kolegów z klasy Ia w niezwykłą i pełną przygód podróż do Krainy Dobrych Obyczajów. W tym celu przygotowali przedstawienie inspirowane wierszem Jana Brzechwy pt. „Kwoka”. Mali artyści samodzielnie wykonali rekwizyty i z ogromnym zaangażowaniem podeszli do przydzielonego im zadania.

SAM 6211

„Grunt to dobre wychowanie...”- tymi słowami rozpoczęła się inscenizacja. Bohaterka liryczna, kwoka, zaprosiła do domu gości i postanowiła nauczyć ich dobrych manier. Gospodyni, mająca wysokie mniemanie o swojej grzeczności, okazała się nieuprzejma i źle wychowana, obrażała swoich gości. Widzowie zrozumieli, że pani domu i każdy, kto zachowuje się podobnie do niej, musi popracować nad swoim zachowaniem.

SAM 6220

Po obejrzeniu przedstawienia padło pytanie: ,,Czy ta kwoka proszę pana, była dobrze wychowana?" Pierwszoklasiści zgodnie odpowiedzieli: „NIE!”  Jednak zgodzili się z bohaterką w kwestii: „Grunt to dobre wychowanie!”

SAM 6222

Zarówno aktorzy, jak i widzowie angażowali się emocjonalnie i żywo reagowali na mądrości i rady płynące z treści wiersza.

Inscenizacja, przygotowana z poczuciem humoru, wywołała radość, pobudziła ciekawość i na pewno wpłynęła na kształtowanie właściwych postaw uczniów.

Uczniowie z klasy Ib, jako dobrzy gospodarze, zaprosili kolegów z klasy Ia do wspólnej zabawy w teatr. Razem odgrywali role bohaterów wiersza. Teraz wszyscy znają dobre obyczaj.

wych: p.Alicja Russ- Szyszka

2011 Grunt to dobre wychowanie.